تبلیغات
علوم زیستی - کرم کدو(تنیا)

زیست برای زیستن


نویسنده :امیر گودرزی
تاریخ:یکشنبه 16 مرداد 1390-11:28 ق.ظ

کرم کدو(تنیا)

تنیاساژیناتا ( کرم کدو )

به کرم تنیاساژیناتا  کرم پهن گوشت گاو وبه فارسی کرم کدویا تنیای گاونیز  گفته می شود.علیرغم این که اغلب مبتلایان یک کرم در روده دارند مواردی از آلودگی با ۱۲ کرم هم گزارش شده است. کرم بالغ ساژیناتا در روده باریک انسان زندگی می کند.

تنیاساژیناتا ( کرم کدو )

به کرم تنیاساژیناتا  کرم پهن گوشت گاو وبه فارسی کرم کدویا تنیای گاونیز  گفته می شود.علیرغم این که اغلب مبتلایان یک کرم در روده دارند مواردی از آلودگی با ۱۲ کرم هم گزارش شده است. کرم بالغ ساژیناتا در روده باریک انسان زندگی می کند .

طول کرم ۴ تا ۸ متر ، دارای ۴ بادکش  است که بوسیله بادکش های موجود در سر به مخاط روده باریک می چسبدتعداد بندهای آن هزار تا دو هزار بند می باشد .بندها از نظر جنسی هرمافرودیت هستند.( هر دو دستگاه تناسلی نر وماده در این بندها وجود دارد)بندهای آخر بنام بند بارور بطور تک تک از بدن کرم جدا وبه خودی خود هنگام روز از طریق مقعد همراه مدفوع دفع میشونداین انگل ۲ میزبان دارد میزبان نهایی آن انسان ومهمترین میزبان واسط آن گاو و گاهی شتر می باشد.طول عمر کرم بیشتر از۲۵ سال می باشد.

کرم کدوی خوک و انسان یا تنیاسلیوم گونه‌ای از کرمهای پهن ، رده نواریان است. نواریان اکثرا دراز و دارای بدنی پهن هستند که از تعداد زیادی قطعات یا بندهای کوتاه تشکیل گردیده‌اند. این کرمها از کوتیکول پوشیده شده‌اند. دارای مجاری وازنشی یا دفعی هستند و یک حلقه عصبی با سه جفت طنابهای عصبی دارند. اینها دهان و لوله گوارش ندارند و مواد غذایی از دیواره بدنشان جذب می‌شود و همگی انگلهای داخلی هستند و کرمهای بالغ در روده مهره‌داران و لاروها در بافتهای میزبان واسط به سر می‌برند.
شکل ظاهری
کرم کدو خوک و انسان یا تنیاسولیوم از زمانهای قدیم شناخته شده است. یک سر کوچک گره مانند یا اسکولکس دارد که در کناره‌های آن چهار مکنده یا بادکش و در نوک یا روستلوم آن دایره‌ای از قلابهای متعدد دیده می‌شود. گردن یا منطقه جوانه ، اسکولکس را به بدن متصل می‌سازد. بدن شامل رشته‌ای تا ۱۰۰۰ بند یا پروگلوتید می‌باشد.

بادکشها و قلابها بکار چسبیدن اسکولکس به دیواره روده میزبان می‌آید و زنجیره پروگلوتیدها در حفره روده آزادانه قرار گرفته است. پروگلوتیدهای جدید در ناحیه گردن دائما بوسیله جوانه زدن پدید می‌آیند و با فشار پروگلوتیدهای دیگر به عقب رانده می‌شود. همچنان که پروگلوتیدها به عقب می‌روند، اندازه آنها افزایش یافته ، کامل‌تر شده بالاخره جدا می‌گردند.

پروگلوتید
هر بند بدن کرم کدو را پروگلوتید نامند. در هر پروگلوتید ، عضلات ، پارانشیم و قسمتهایی از مجاری وازنشی که بوسیله یک مجرای عرضی به هم متصل است، تعداد زیادی سلولهای شعله‌ای و اعصاب موجود است. هنگامی که یک پروگلوتید از اسکولکس فاصله معینی پیدا می‌کند، مجموعه کاملی از اندامهای جنسی نر و ماده در آن پدیدار می‌شود. در پروگلوتید دستگاه گوارش ، جریان خون و تنفس وجود ندارد و دستگاه تناسلی برعکس رشد زیادی کرده است.

دستگاه عصبی
در اسکولکس دو حلقه عصبی وجود دارد که روی این دو حلقه مزبور چهار جفت گانگلیون عصبی واقع شده است. علاوه بر آن گانگلیون بزرگ قعری نیز در اسکولکس وجود دارد. در هر طرف بدن در امتداد و نزدیک لوله یک زوج رشته عصب طولانی موجود است که در ستاسر بدن وجود دارد.

اندامهای حسی
در این جانوران به علت دارا بودن زندگی انگلی اندامهای حسی موجود نیست. ولی رشته‌ها عصبی زیادی در زیر پوست و اسکولکس آنها وجود دارد.
دستگاه تناسلی
این کرمها نر و ماده هستند و در هر قطعه بدن آنها هر دو دستگاه تناسلی نر و دستگاه تناسلی ماده وجود دارد. دستگاه تناسلی نر در قطعات نزدیک تر به گردن شروع به تشکیل شدن می‌نماید. ولی دستگاه تناسلی ماده در قطعات پایین تر بوجود می‌آید. بنابراین بیضه‌ها زودتر از تخمدانها تشکیل می‌شود. در بندهای میانی بدن ، هر دو دستگاه وجود دارد. به تدریج که به انتهای بدن نزدیک می‌گردد. در بندهای متوالی عمل لقاح انجام می‌شود و تخمها تشکیل می‌گردند. در بندهای آخر این دستگاه تناسلی از بین می‌رود و فقط آثاری از آنها باقی می‌ماند.

رشد تخم و چرخه زندگی کرم کدو
رشد و نمو یا سیر تکاملی تخمها در یک موقع شروع می‌شود و تا موقعی که پروگلوتیدهای رسیده از کرم جدا و از مدفوع میزبان به خارج دفع و سپس متلاشی می‌گردند، ادامه می‌یابد. پس از مدتی در هر یک از تخمهای پراکنده در روی زمین یک لارو شش قلابی بوجود آمده ، آنگاه تکامل تخمها متوقف می‌شوند. چنانچه خوکی این تخمها را بخورد، پوسته تخمها در روده خوک هضم شده و لاروها در خون یا عروق لنفی راه می‌یابند و از آنجا نیز به عضلات ارادی رفته و کیست پیدا می‌کنند.

کیست بزرگ و پر از مایع می‌شود و از این پس آن را کرم مثانه‌ای یا سیستی سرکوس می‌نامند. داخل سیستی سرکوس اسکولکس با بادکشها و قلابهای آن بوجود می‌آید. ولی رشد و نمو صورت نمی‌گیرد. وقتی انسان گوشت خوک محتوی چنین کیستی را بطور خام یا کاملا نپخته بخورد، دیواره خارجی کیست گوارش یافته و اسکولکس به روده میزبان (انسان) می‌چسبد و بدین ترتیب کرم کدوی جدید شروع به تشکیل شدن می‌نماید. عفونتهای رویانی در انسان ، موجب ابتلا سیستم اعصاب مرکزی شده و عوارض شدید و وخیمی به بار می‌آورد.

چرخه زندگی

 بندهای بارور از بدن انسان آزاد شده و موجب آلودگی گیاهان و علوفه می شود گاو به دنبال خوردن گیاهان و علوفه حاوی تخم کرم آلوده می شود تخم انگل در لوله گوارش گاو پاره شده جنین ۶ قلابی آزاد می شود، جنین ۶ قلابی جدار روده را سوراخ کرده ، وارد گردش خون  عمومی میشود و از طریق عروق خونی وارد بافتهای عضلانی گاو شده پس از ۶۰ تا ۷۰ روز بصورت کیست در می أید که به آن سیستی سرکوس بویس می گویند.کیست رسیده در گاو صورتی رنگ و ابعاد آن ۵-۹ میلی متر است.انسان با خوردن گوشت نیم پخته ای که مراحل لاروی ( آلوده کننده ) سیتی سرکوس بویس را داشته باشد مبتلا می شود . پس از ۱۰ تا ۱۲ هفته آلودگی روده ای ایجاد و لاروآزاد شده به جدار روده می چسبد . لارو  طی ۵/۲ تا ۳ ماه به کرم بالغ تبدیل و تخم گذاری می کند . کرم بالغ در روده انسان چندین سال زنده می ماند و شخص آلوده روزانه حدود ۸ عدد بند دفع می کند . تخمها در محیط بیرون بسیار مقاوم هستند بطوری که در محیط خشک تا ۳ هفته ودر محیط مرطوب تا ۵ ماه زنده می ماند.

کرم کدو یا تِنیا یک انگل روده است.
کرم کدو کرم پهن بلندی است که بدن آن از بند‌های متشابه زیادی تشکیل شده و متعلق به خانواده‌ سستود‌ها است.
سر کرم کدو.
دو نوع کرم کدو در بدن انسان دیده می‌شود:
کرم کدوی گاو
کرم کدوی خوک
انواع دیگری از کرم کدو می‌توانند انگل سگ یا گربه‌ها شوند.
طول انگل:
طول کرم کدو به نوع آن بستگی دارد. به طور مثال تنیای گاو می‌تواند ?? متر طول داشته باشد. در کشور‌های توسعه یافته این انگل با مصرف دارو به سرعت حذف می‌شود و به ندرت به ? متر می‌رسد.
ریخت‌شناسی:
کرم کدو دارای بدنی پهن و بلند و سفید‌رنگ است که به آن امکان می‌دهد مواد گوارش یافته? حاضر در رودهی میزبان را به طور مستقیم از طریق پوست وارد بدن کند. بدن آن از قطعه قطعه می‌باشد. سر آن نسبتاً گرد بوده و دارای ? آلت مکش است. در بالای آن‌ها نیز قلابی وجود دارد که مانع از کنده شدن انگل و دفع آن از بدن میزبان می‌شود.
چرخه زندگی:
لارو کرم کدو از طریق گوشت درست پخته نشده به انسان منتقل می‌شود. این لارو در بدن انسان رشد می‌یابد و پس از ? ماه قادر تولید مثل است. او تخم‌های خود را در بند‌های پایینی بدن خود نگاهداری می‌کند. هر کدام از این بند‌ها هزاران تخم را در خود جای می‌دهد. این بند‌ها از بدن انگل جدا شده و همراه با مدفوع از بدن میزبان خارج می‌شوند. حیواناتی (مثل خوک) که همه چیز را می‌خورند (خاک) و یا گاو‌ها که همراه با خوردن علوفه مقداری خاک را نیز می‌بلعند این تخم‌ها را جذب می‌کنند و به لوله گوارش خود راه می‌دهند. ابن تخم‌ها همچنین می‌توانند همراه آب به بدن میزبان منتقل شوند. تعداد بسیاری از این لارو‌ها به علت جذب نشدن توسط میزبان مناسب از بین می‌روند. باید توجه داشت که تخم کرم کدو به میزبان واسطه‌ای نیاز دارد تا بتواند به لارو تبدیل شود. این لارو‌ها نمی توانند در بدن همان حیوان بالغ شوند اما می‌توانند خود را از لوله? گوارشی به سلول‌های ماهیچه‌ای برسانند. با مصرف گوشت آلوده به لارو کرم کدو که درست پخته نشده است، این انگل به بدن انسان راه می‌یابد و در روده بالغ شده و به کرم تبدیل می‌شود و به این ترتیب چرخه زندگی آن ادامه می‌یابد.
چرخه زندگی کرم کدو.
در صورت جذب تخم کرم کدو، انسان دچار انگل روده‌ای نمی شود، ولی می‌تواند میزبان واسطه قرار گیرد. در این صورت لارو‌ها توسط جریان خون به ماهیچه‌ها، قلب، چشم و در حالت وخیم‌تری به مغز و نخاع منتقل می‌شوند و در آن‌جا تشکیل کیست دهند. این حالت در مورد کرم کدوی خوک متداول‌تر است.
تشخیص و درمان:
فردی که به انگل کرم کدو دچار است ممکن خود از آن ناآگاه باشد، چرا که این بیماری بسیاری از اوقات علایم مشخصی ندارد. کرم کدو می‌تواند باعث درد در حفره‌ی شکمی، حالت تهوع و اختلال در اشتها شود، اما این حالت در همه? افراد رخ نمی‌دهد. آزمایش خون و مدفوع در این حالت لازم است.
این بیماری انگلی امروزه با مصرف دارو به سرعت درمان می‌شود. برای حذف کیست‌های لارو نیز امروزه درمان وجود دارد (در برخی از موارد با عمل جراحی)، اما این درمان گاه ریسک‌های زیادی دارد.

علائم بالینی

درد ناحیه بالای شکم ،عصبانیت، سرگیجه،تهوع،کاهش اشتها یا افزایش اشتها،دل درد در ناحیه آپاندیس به علت ورودبندکرم یا تخم در مجرای آپاندیس.

تشخیص

 بیماری از طریق  یافتن بندهای باروردر رختخواب یا مدفوع و یا یافتن تخم در مدفوع  یا اطراف مقعد که بوسیله تست نوارچسب  تشخیص داده می شود .

درمان

به چه کسانی نباید از این دارو بدهید

به هر مراجعه کننده چقدر دارو میتوانید بدهید

مقدار و طرز دادن دارو

سن و وزن

شکل دارو

نام دارو

زنان باردار

۲ قرص

کودک ابتدا یک قرص را می جود و با کمی آب می بلعد سپس یک ساعت بعد قرص دیگر را می جود و با کمی آب می بلعد

۸ – ۲ سال

(۱۱ تا ۳۴ کیلوگرم)

قرص جویدنی ۵۰۰ میلی گرم

 

نیکلوزامید

 

3 قرص

۳ قرص ، به روش فوق

 

(14 – 9 ) سال

بیش از ۳۴ کیلو گرم

 

4 قرص

۴ قرص ، به روش فوق

 

بزرگسالان

توجه کنید : 

۱-  این دارو را باید بعداز یک غذای سبک مانند صبحانه بخورند با این وجود می توان آن را با معده خالی ، یک ساعت قبل و یا دو ساعت بعد از غذا مصرف کرد.

۲-  در صورت عدم بهبودی ، می توان  درمان را بعد از ۷ روز تکرار کرد.

۳-  برای کودکان خردسال ، قرص را خرد کرده و سپس با کمی آب مخلوط نمایید.

۴-  یک ماه پس از درمان برای انجام آزمایش مدفوع واطمینان از بهبودی، بیماررابه پزشک ارجاع نمایید.

پیشگیری

۱٫                   عدم استفاده از  فاضلاب تازه انسانی در آبیاری  سبزیجات ومراتع.

۲٫                  انجمادگوشت در حرارت ۱۵ -۱۰درجه زیر صفر به مدت ۱۰ -۵روز .

۳٫                  آموزش به مردم در مورد دفع صحیح زباله و عدم استفاده از کودهای انسانی تازه در مزارع

۴٫                  آموزش به مردم در مورد دفع صحیح مدفوع وضد عفونی کردن توالتهای آلوده

۵٫                  نظارت بر تهیه و توزیع گوشت در کشتارگاهها و قصابیها

۶٫                  آموزش در مورد اجتناب از خوردن گوشت گاو و یا شتر بصورت خام یا نیم پز

۱٫                   پیگیری بیماران شناخته شده تحت درمان

تنیا سولیوم یا کرم کدوی مسلح یا تنیای خوک
کرم بالغ تنیاسولیوم به طول ۲-۴ متروو در زمان رشد کامل ۸۰۰-۱۰۰۰ تند داردسر آن دارای چهار بادکش و یک برآمدگی است در اطراف این برآمدگی تعداد قلاب به شکل شمشیر کوچک وجود دارد که دلیل نامگذاری آن بنام کرم کدوی مسلح است . دوره زندگی آن طولانی و بیشتر از ۲۵ سال می باشد.تنیازیس در اثررشد تنیاسولیوم در روده کوچک انسان بوجود می آید .تنیازیس ایجاد شده در اثر کرم کدوی مسلح هر چه زودتر باید درمان شود ، چون امکان خود آلایش انسان با تخم این انگل وجود دارد و در نتیجه خطر ابتلای با فرم نوزادی آن وجود دارد . میزبان واسط آن خوک و خرسهای وحشی هستند. انسان تنها میزبان اصلی می باشد.

 سیر تکاملی – تخم ها که بوسیله میزبان اصلی دفع می شوند باغذا یا آب توسط میزبان واسط خورده میشود، تخم ها باز شده وجنین ۶ قلابه ازپوشش خود بیرون می آیدکه دیواره روده را سوراخ کرده وارد عردق خونی گشته و از این طریق به عضلات مختلف بدن حیوان حمل می شود و در مدت ۶۰ – ۷۰ روز تبدیل به سیسی سرکوسمی شود،سیتی سرکوس موجود در گوشت خام یا نپخته بوسیلهانسان خورده می شود و در روده کوچک تبدیل به کرم بالغ می  شود.

علائم بالینی – درد ناحیه بالای شکم ،عصبانیت، سرگیجه،تهوع،کاهش اشتها یا افزایش اشتها،دل درد در ناحیه آپاندیس به علت ورودبندکرم یا تخم در مجرای آپاندیس.

راههای انتقال  ۱ – خوردن گوشت نیم پخته ی خوک که دارای سیتی سرکوس سلولر می باشد .۲ – خوردن سبزی،آب ،و غذاهای آلوده به تخم تنیا سولیوم .

تشخیص : آزمایش مدفوع و مشاهده تخم انگل  .

درمان : درمان توسط نیکلوزامید می باشدوباید به فاصله ۳ – ۲ ساعت بعد از درمان مسهل نمکی جهت تسریع در خروج کرم از بدن تجویزشود
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


cialis 10mg
دوشنبه 3 تیر 1398 01:16 ق.ظ

Amazing postings. Cheers.
cialis 20 mg cost we recommend cheapest cialis tadalafil generic cialis arginine interactio comprar cialis navarr generic cialis review uk cialis reviews ou trouver cialis sur le net walgreens price for cialis price cialis best
Cialis canada
یکشنبه 2 تیر 1398 09:34 ق.ظ

Amazing tons of beneficial knowledge.
we choice cialis pfizer india cipla cialis online preis cialis 20mg schweiz we recommend cheapest cialis rezeptfrei cialis apotheke how to purchase cialis on line generic cialis at walmart miglior cialis generico cialis 5mg prix 200 cialis coupon
buying cialis on internet
شنبه 1 تیر 1398 06:53 ب.ظ

Nicely put. Regards.
cialis pills boards cialis pills boards only now cialis for sale in us cialis uk effetti del cialis cialis generika where to buy cialis in ontario cialis in sconto generic cialis pill online we use it 50 mg cialis dose
Buy generic cialis
شنبه 1 تیر 1398 01:54 ق.ظ

Kudos. Quite a lot of advice!

cialis canada legalidad de comprar cialis precios cialis peru venta de cialis canada cialis kaufen cialis 05 does cialis cause gout prezzo cialis a buon mercato interactions for cialis if a woman takes a mans cialis
http://roosnarep.strikingly.com/
جمعه 31 خرداد 1398 09:41 ق.ظ

You actually revealed it wonderfully!
cialis vs viagra cialis canada price cialis per pill cialis canadian drugs cialis super acti cialis 20 mg effectiveness cialis dose 30mg cialis 5mg billiger price cialis wal mart pharmacy tadalafil
http://kidbemi.strikingly.com/
پنجشنبه 30 خرداد 1398 05:08 ب.ظ

You said it perfectly.!
cialis tadalafil online cialis for sale click here cialis daily uk cialis 200 dollar savings card dose size of cialis generic cialis pill online are there generic cialis 5 mg cialis coupon printable cialis et insomni brand cialis generic
http://itzabmi.strikingly.com/
چهارشنبه 29 خرداد 1398 10:45 ب.ظ

Great posts, Cheers.
cialis australian price click here take cialis buy cialis online cheapest cialis online holland precios de cialis generico cialis sans ordonnance cialis 50 mg soft tab if a woman takes a mans cialis only best offers cialis use cialis 100mg suppliers
Generic cialis
چهارشنبه 29 خرداد 1398 06:15 ق.ظ

Terrific postings. With thanks!
cialis kaufen wo cialis per paypa safe dosage for cialis cialis flussig canada discount drugs cialis tadalafil precios cialis peru we recommend cialis info pastillas cialis y alcoho cialis usa cost
Cialis pills
سه شنبه 28 خرداد 1398 07:41 ق.ظ

Truly many of wonderful data.
only best offers cialis use generic cialis pro we choice free trial of cialis cialis tadalafil cialis online holland recommended site cialis kanada cheap cialis viagra vs cialis vs levitra precios cialis peru side effects for cialis
http://paipibest.strikingly.com/
دوشنبه 27 خرداد 1398 04:46 ب.ظ

Nicely put. Thanks a lot.
generic cialis pro venta cialis en espaa cialis kaufen wo cialis 20 mg effectiveness generic cialis 20mg uk precios de cialis generico cialis kaufen cialis dosage recommendations we like it cialis soft gel tadalafil 5mg
can you buy cialis over the counter in usa
یکشنبه 26 خرداد 1398 12:08 ب.ظ

Great posts. Kudos!
cialis rezeptfrei sterreich cialis 200 dollar savings card buy generic cialis we recommend cheapest cialis acheter cialis kamagra cialis venta a domicilio what is cialis how to purchase cialis on line pastillas cialis y alcoho cialis alternative
http://prectuispic.strikingly.com/
شنبه 25 خرداد 1398 10:18 ب.ظ

Nicely put, Cheers.
rezeptfrei cialis apotheke cialis daily reviews cialis daily acquisto online cialis 200 cialis coupon cialis australian price cialis alternative buy cialis online cialis cialis kaufen bankberweisung
how long do cialis effects last
جمعه 24 خرداد 1398 06:14 ب.ظ

Thank you. Very good stuff!
cialis sale online best generic drugs cialis cialis flussig cialis taglich cialis generique 5 mg we recommend cheapest cialis only now cialis 20 mg order generic cialis online cialis patentablauf in deutschland safe site to buy cialis online
http://giabrowun.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 03:33 ق.ظ

With thanks. I value this.
buy online cialis 5mg we choice free trial of cialis cialis daily cialis 10 doctissimo cialis side effects buy cialis online legal il cialis quanto costa cialis pills in singapore we choice cialis uk acheter cialis kamagra
Cialis online
پنجشنبه 23 خرداد 1398 01:42 ب.ظ

You actually revealed that effectively!
sublingual cialis online cialis generico online enter site very cheap cialis cialis coupon cialis et insomni purchasing cialis on the internet look here cialis cheap canada wow cialis 20 tadalafil 20mg pastillas cialis y alcoho
http://sedoju.strikingly.com/
چهارشنبه 22 خرداد 1398 11:54 ب.ظ

Truly tons of amazing advice.
tadalafil fast cialis online buy cialis online nz achat cialis en suisse cialis patent expiration cialis en 24 hora cialis for sale south africa cialis professional yohimbe cialis 100 mg 30 tablet generic cialis at walmart
cialisvie.com
سه شنبه 21 خرداد 1398 02:30 ق.ظ

Incredible lots of terrific advice!
preis cialis 20mg schweiz cilas how do cialis pills work cialis 5 mg cialis rckenschmerzen trusted tabled cialis softabs cialis qualitat order a sample of cialis cheap cialis cialis 5 mg buy
cialisvie.com
یکشنبه 19 خرداد 1398 08:57 ب.ظ

Useful write ups. Regards.
where cheapest cialis ou acheter du cialis pas cher cialis reviews cialis en 24 hora cilas cialis y deporte cialis wir preise 200 cialis coupon cialis generico en mexico cialis 20mg preis cf
http://cialisvie.com/
شنبه 18 خرداد 1398 03:25 ب.ظ

Kudos. I enjoy it!
buy cialis online cheapest cialis alternative cialis authentique suisse cialis for sale south africa tesco price cialis buying cialis overnight cialis generico milano are there generic cialis achat cialis en europe cialis lowest price
http://ukcanadianpharmacy.com/
شنبه 24 فروردین 1398 10:10 ق.ظ

This is nicely expressed! .
canadian online pharmacies legitimate canadian mail order pharmacies canadian prescriptions online best canadian mail order pharmacies discount canadian pharmacies candida viagra drugs for sale on internet online canadian pharmacy aarp recommended canadian online pharmacies northwest pharmacies online
Сialis
شنبه 25 اسفند 1397 11:29 ب.ظ
Tremendous issues here. I am very glad to look your post.
Thanks a lot and I'm taking a look ahead to touch you. Will you please drop me a e-mail?
cialis
جمعه 16 آذر 1397 01:35 ب.ظ

Truly a lot of helpful tips.
cialis y deporte buy brand cialis cheap 200 cialis coupon canadian discount cialis tadalafil tablets cialis 5 mg effetti collateral cialis side effects dangers cialis authentique suisse cialis lowest price cialis 20 mg best price
buy cialis online safely
پنجشنبه 15 آذر 1397 06:25 ب.ظ

Truly quite a lot of great information.
cialis soft tabs for sale low cost cialis 20mg cialis dosage amounts purchase once a day cialis cialis professional yohimbe cialis 30 day sample cialis dose 30mg cialis herbs cialis reviews 5 mg cialis pharmacie en ligne
Cialis online
چهارشنبه 14 آذر 1397 10:46 ب.ظ

You explained it well!
cialis et insomni buy cialis online cheapest cialis 20 mg cut in half compare prices cialis uk cialis 20mg buy generic cialis cialis 20mg cialis dose 30mg buy cialis uk no prescription achat cialis en europe
buy cialis online without a prescription
چهارشنبه 14 آذر 1397 07:34 ق.ظ

Appreciate it. Quite a lot of postings.

wow look it cialis mexico cialis dosage recommendations cialis generico in farmacia buy brand cialis cheap achat cialis en suisse cialis canada on line bulk cialis cialis generic cuanto cuesta cialis yaho are there generic cialis
Cialis canada
سه شنبه 13 آذر 1397 08:04 ب.ظ

Position well used!.
cialis canadian drugs cialis pas cher paris can i take cialis and ecstasy click here cialis daily uk viagra or cialis prices on cialis 10 mg cialis kaufen wo cialis canada bulk cialis online cialis
Cialis 20 mg
سه شنبه 13 آذر 1397 09:08 ق.ظ

Thanks! Lots of content!

buy cialis uk no prescription cialis in sconto cialis online deutschland bulk cialis buy cialis online cheapest order a sample of cialis prices for cialis 50mg viagra or cialis look here cialis cheap canada cialis generique 5 mg
Cialis prices
دوشنبه 12 آذر 1397 08:41 ق.ظ

Wow a good deal of useful info.
tadalafil 5mg fast cialis online buy cialis online generic cialis 20mg uk generic cialis at walmart cialis kaufen wo venta cialis en espaa cialis arginine interactio how to purchase cialis on line cialis arginine interactio
Cialis prices
یکشنبه 11 آذر 1397 08:46 ب.ظ

Cheers. Quite a lot of postings!

cialis pills boards cialis kaufen cialis for daily use click now cialis from canada cialis super kamagra cialis generique cialis cost price cialis per pill 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis 20mg prix en pharmacie
Buy cialis online
یکشنبه 11 آذر 1397 08:06 ق.ظ

Whoa lots of wonderful knowledge!
link for you cialis price rezeptfrei cialis apotheke cialis purchasing cialis usa cost buy cialis online cheapest warnings for cialis trusted tabled cialis softabs cialis 100 mg 30 tablet cialis alternative pastillas cialis y alcoho
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30