تبلیغات
علوم زیستی - کرم کدو(تنیا)

زیست برای زیستن


نویسنده :امیر گودرزی
تاریخ:یکشنبه 16 مرداد 1390-11:28 ق.ظ

کرم کدو(تنیا)

تنیاساژیناتا ( کرم کدو )

به کرم تنیاساژیناتا  کرم پهن گوشت گاو وبه فارسی کرم کدویا تنیای گاونیز  گفته می شود.علیرغم این که اغلب مبتلایان یک کرم در روده دارند مواردی از آلودگی با ۱۲ کرم هم گزارش شده است. کرم بالغ ساژیناتا در روده باریک انسان زندگی می کند.

تنیاساژیناتا ( کرم کدو )

به کرم تنیاساژیناتا  کرم پهن گوشت گاو وبه فارسی کرم کدویا تنیای گاونیز  گفته می شود.علیرغم این که اغلب مبتلایان یک کرم در روده دارند مواردی از آلودگی با ۱۲ کرم هم گزارش شده است. کرم بالغ ساژیناتا در روده باریک انسان زندگی می کند .

طول کرم ۴ تا ۸ متر ، دارای ۴ بادکش  است که بوسیله بادکش های موجود در سر به مخاط روده باریک می چسبدتعداد بندهای آن هزار تا دو هزار بند می باشد .بندها از نظر جنسی هرمافرودیت هستند.( هر دو دستگاه تناسلی نر وماده در این بندها وجود دارد)بندهای آخر بنام بند بارور بطور تک تک از بدن کرم جدا وبه خودی خود هنگام روز از طریق مقعد همراه مدفوع دفع میشونداین انگل ۲ میزبان دارد میزبان نهایی آن انسان ومهمترین میزبان واسط آن گاو و گاهی شتر می باشد.طول عمر کرم بیشتر از۲۵ سال می باشد.

کرم کدوی خوک و انسان یا تنیاسلیوم گونه‌ای از کرمهای پهن ، رده نواریان است. نواریان اکثرا دراز و دارای بدنی پهن هستند که از تعداد زیادی قطعات یا بندهای کوتاه تشکیل گردیده‌اند. این کرمها از کوتیکول پوشیده شده‌اند. دارای مجاری وازنشی یا دفعی هستند و یک حلقه عصبی با سه جفت طنابهای عصبی دارند. اینها دهان و لوله گوارش ندارند و مواد غذایی از دیواره بدنشان جذب می‌شود و همگی انگلهای داخلی هستند و کرمهای بالغ در روده مهره‌داران و لاروها در بافتهای میزبان واسط به سر می‌برند.
شکل ظاهری
کرم کدو خوک و انسان یا تنیاسولیوم از زمانهای قدیم شناخته شده است. یک سر کوچک گره مانند یا اسکولکس دارد که در کناره‌های آن چهار مکنده یا بادکش و در نوک یا روستلوم آن دایره‌ای از قلابهای متعدد دیده می‌شود. گردن یا منطقه جوانه ، اسکولکس را به بدن متصل می‌سازد. بدن شامل رشته‌ای تا ۱۰۰۰ بند یا پروگلوتید می‌باشد.

بادکشها و قلابها بکار چسبیدن اسکولکس به دیواره روده میزبان می‌آید و زنجیره پروگلوتیدها در حفره روده آزادانه قرار گرفته است. پروگلوتیدهای جدید در ناحیه گردن دائما بوسیله جوانه زدن پدید می‌آیند و با فشار پروگلوتیدهای دیگر به عقب رانده می‌شود. همچنان که پروگلوتیدها به عقب می‌روند، اندازه آنها افزایش یافته ، کامل‌تر شده بالاخره جدا می‌گردند.

پروگلوتید
هر بند بدن کرم کدو را پروگلوتید نامند. در هر پروگلوتید ، عضلات ، پارانشیم و قسمتهایی از مجاری وازنشی که بوسیله یک مجرای عرضی به هم متصل است، تعداد زیادی سلولهای شعله‌ای و اعصاب موجود است. هنگامی که یک پروگلوتید از اسکولکس فاصله معینی پیدا می‌کند، مجموعه کاملی از اندامهای جنسی نر و ماده در آن پدیدار می‌شود. در پروگلوتید دستگاه گوارش ، جریان خون و تنفس وجود ندارد و دستگاه تناسلی برعکس رشد زیادی کرده است.

دستگاه عصبی
در اسکولکس دو حلقه عصبی وجود دارد که روی این دو حلقه مزبور چهار جفت گانگلیون عصبی واقع شده است. علاوه بر آن گانگلیون بزرگ قعری نیز در اسکولکس وجود دارد. در هر طرف بدن در امتداد و نزدیک لوله یک زوج رشته عصب طولانی موجود است که در ستاسر بدن وجود دارد.

اندامهای حسی
در این جانوران به علت دارا بودن زندگی انگلی اندامهای حسی موجود نیست. ولی رشته‌ها عصبی زیادی در زیر پوست و اسکولکس آنها وجود دارد.
دستگاه تناسلی
این کرمها نر و ماده هستند و در هر قطعه بدن آنها هر دو دستگاه تناسلی نر و دستگاه تناسلی ماده وجود دارد. دستگاه تناسلی نر در قطعات نزدیک تر به گردن شروع به تشکیل شدن می‌نماید. ولی دستگاه تناسلی ماده در قطعات پایین تر بوجود می‌آید. بنابراین بیضه‌ها زودتر از تخمدانها تشکیل می‌شود. در بندهای میانی بدن ، هر دو دستگاه وجود دارد. به تدریج که به انتهای بدن نزدیک می‌گردد. در بندهای متوالی عمل لقاح انجام می‌شود و تخمها تشکیل می‌گردند. در بندهای آخر این دستگاه تناسلی از بین می‌رود و فقط آثاری از آنها باقی می‌ماند.

رشد تخم و چرخه زندگی کرم کدو
رشد و نمو یا سیر تکاملی تخمها در یک موقع شروع می‌شود و تا موقعی که پروگلوتیدهای رسیده از کرم جدا و از مدفوع میزبان به خارج دفع و سپس متلاشی می‌گردند، ادامه می‌یابد. پس از مدتی در هر یک از تخمهای پراکنده در روی زمین یک لارو شش قلابی بوجود آمده ، آنگاه تکامل تخمها متوقف می‌شوند. چنانچه خوکی این تخمها را بخورد، پوسته تخمها در روده خوک هضم شده و لاروها در خون یا عروق لنفی راه می‌یابند و از آنجا نیز به عضلات ارادی رفته و کیست پیدا می‌کنند.

کیست بزرگ و پر از مایع می‌شود و از این پس آن را کرم مثانه‌ای یا سیستی سرکوس می‌نامند. داخل سیستی سرکوس اسکولکس با بادکشها و قلابهای آن بوجود می‌آید. ولی رشد و نمو صورت نمی‌گیرد. وقتی انسان گوشت خوک محتوی چنین کیستی را بطور خام یا کاملا نپخته بخورد، دیواره خارجی کیست گوارش یافته و اسکولکس به روده میزبان (انسان) می‌چسبد و بدین ترتیب کرم کدوی جدید شروع به تشکیل شدن می‌نماید. عفونتهای رویانی در انسان ، موجب ابتلا سیستم اعصاب مرکزی شده و عوارض شدید و وخیمی به بار می‌آورد.

چرخه زندگی

 بندهای بارور از بدن انسان آزاد شده و موجب آلودگی گیاهان و علوفه می شود گاو به دنبال خوردن گیاهان و علوفه حاوی تخم کرم آلوده می شود تخم انگل در لوله گوارش گاو پاره شده جنین ۶ قلابی آزاد می شود، جنین ۶ قلابی جدار روده را سوراخ کرده ، وارد گردش خون  عمومی میشود و از طریق عروق خونی وارد بافتهای عضلانی گاو شده پس از ۶۰ تا ۷۰ روز بصورت کیست در می أید که به آن سیستی سرکوس بویس می گویند.کیست رسیده در گاو صورتی رنگ و ابعاد آن ۵-۹ میلی متر است.انسان با خوردن گوشت نیم پخته ای که مراحل لاروی ( آلوده کننده ) سیتی سرکوس بویس را داشته باشد مبتلا می شود . پس از ۱۰ تا ۱۲ هفته آلودگی روده ای ایجاد و لاروآزاد شده به جدار روده می چسبد . لارو  طی ۵/۲ تا ۳ ماه به کرم بالغ تبدیل و تخم گذاری می کند . کرم بالغ در روده انسان چندین سال زنده می ماند و شخص آلوده روزانه حدود ۸ عدد بند دفع می کند . تخمها در محیط بیرون بسیار مقاوم هستند بطوری که در محیط خشک تا ۳ هفته ودر محیط مرطوب تا ۵ ماه زنده می ماند.

کرم کدو یا تِنیا یک انگل روده است.
کرم کدو کرم پهن بلندی است که بدن آن از بند‌های متشابه زیادی تشکیل شده و متعلق به خانواده‌ سستود‌ها است.
سر کرم کدو.
دو نوع کرم کدو در بدن انسان دیده می‌شود:
کرم کدوی گاو
کرم کدوی خوک
انواع دیگری از کرم کدو می‌توانند انگل سگ یا گربه‌ها شوند.
طول انگل:
طول کرم کدو به نوع آن بستگی دارد. به طور مثال تنیای گاو می‌تواند ?? متر طول داشته باشد. در کشور‌های توسعه یافته این انگل با مصرف دارو به سرعت حذف می‌شود و به ندرت به ? متر می‌رسد.
ریخت‌شناسی:
کرم کدو دارای بدنی پهن و بلند و سفید‌رنگ است که به آن امکان می‌دهد مواد گوارش یافته? حاضر در رودهی میزبان را به طور مستقیم از طریق پوست وارد بدن کند. بدن آن از قطعه قطعه می‌باشد. سر آن نسبتاً گرد بوده و دارای ? آلت مکش است. در بالای آن‌ها نیز قلابی وجود دارد که مانع از کنده شدن انگل و دفع آن از بدن میزبان می‌شود.
چرخه زندگی:
لارو کرم کدو از طریق گوشت درست پخته نشده به انسان منتقل می‌شود. این لارو در بدن انسان رشد می‌یابد و پس از ? ماه قادر تولید مثل است. او تخم‌های خود را در بند‌های پایینی بدن خود نگاهداری می‌کند. هر کدام از این بند‌ها هزاران تخم را در خود جای می‌دهد. این بند‌ها از بدن انگل جدا شده و همراه با مدفوع از بدن میزبان خارج می‌شوند. حیواناتی (مثل خوک) که همه چیز را می‌خورند (خاک) و یا گاو‌ها که همراه با خوردن علوفه مقداری خاک را نیز می‌بلعند این تخم‌ها را جذب می‌کنند و به لوله گوارش خود راه می‌دهند. ابن تخم‌ها همچنین می‌توانند همراه آب به بدن میزبان منتقل شوند. تعداد بسیاری از این لارو‌ها به علت جذب نشدن توسط میزبان مناسب از بین می‌روند. باید توجه داشت که تخم کرم کدو به میزبان واسطه‌ای نیاز دارد تا بتواند به لارو تبدیل شود. این لارو‌ها نمی توانند در بدن همان حیوان بالغ شوند اما می‌توانند خود را از لوله? گوارشی به سلول‌های ماهیچه‌ای برسانند. با مصرف گوشت آلوده به لارو کرم کدو که درست پخته نشده است، این انگل به بدن انسان راه می‌یابد و در روده بالغ شده و به کرم تبدیل می‌شود و به این ترتیب چرخه زندگی آن ادامه می‌یابد.
چرخه زندگی کرم کدو.
در صورت جذب تخم کرم کدو، انسان دچار انگل روده‌ای نمی شود، ولی می‌تواند میزبان واسطه قرار گیرد. در این صورت لارو‌ها توسط جریان خون به ماهیچه‌ها، قلب، چشم و در حالت وخیم‌تری به مغز و نخاع منتقل می‌شوند و در آن‌جا تشکیل کیست دهند. این حالت در مورد کرم کدوی خوک متداول‌تر است.
تشخیص و درمان:
فردی که به انگل کرم کدو دچار است ممکن خود از آن ناآگاه باشد، چرا که این بیماری بسیاری از اوقات علایم مشخصی ندارد. کرم کدو می‌تواند باعث درد در حفره‌ی شکمی، حالت تهوع و اختلال در اشتها شود، اما این حالت در همه? افراد رخ نمی‌دهد. آزمایش خون و مدفوع در این حالت لازم است.
این بیماری انگلی امروزه با مصرف دارو به سرعت درمان می‌شود. برای حذف کیست‌های لارو نیز امروزه درمان وجود دارد (در برخی از موارد با عمل جراحی)، اما این درمان گاه ریسک‌های زیادی دارد.

علائم بالینی

درد ناحیه بالای شکم ،عصبانیت، سرگیجه،تهوع،کاهش اشتها یا افزایش اشتها،دل درد در ناحیه آپاندیس به علت ورودبندکرم یا تخم در مجرای آپاندیس.

تشخیص

 بیماری از طریق  یافتن بندهای باروردر رختخواب یا مدفوع و یا یافتن تخم در مدفوع  یا اطراف مقعد که بوسیله تست نوارچسب  تشخیص داده می شود .

درمان

به چه کسانی نباید از این دارو بدهید

به هر مراجعه کننده چقدر دارو میتوانید بدهید

مقدار و طرز دادن دارو

سن و وزن

شکل دارو

نام دارو

زنان باردار

۲ قرص

کودک ابتدا یک قرص را می جود و با کمی آب می بلعد سپس یک ساعت بعد قرص دیگر را می جود و با کمی آب می بلعد

۸ – ۲ سال

(۱۱ تا ۳۴ کیلوگرم)

قرص جویدنی ۵۰۰ میلی گرم

 

نیکلوزامید

 

3 قرص

۳ قرص ، به روش فوق

 

(14 – 9 ) سال

بیش از ۳۴ کیلو گرم

 

4 قرص

۴ قرص ، به روش فوق

 

بزرگسالان

توجه کنید : 

۱-  این دارو را باید بعداز یک غذای سبک مانند صبحانه بخورند با این وجود می توان آن را با معده خالی ، یک ساعت قبل و یا دو ساعت بعد از غذا مصرف کرد.

۲-  در صورت عدم بهبودی ، می توان  درمان را بعد از ۷ روز تکرار کرد.

۳-  برای کودکان خردسال ، قرص را خرد کرده و سپس با کمی آب مخلوط نمایید.

۴-  یک ماه پس از درمان برای انجام آزمایش مدفوع واطمینان از بهبودی، بیماررابه پزشک ارجاع نمایید.

پیشگیری

۱٫                   عدم استفاده از  فاضلاب تازه انسانی در آبیاری  سبزیجات ومراتع.

۲٫                  انجمادگوشت در حرارت ۱۵ -۱۰درجه زیر صفر به مدت ۱۰ -۵روز .

۳٫                  آموزش به مردم در مورد دفع صحیح زباله و عدم استفاده از کودهای انسانی تازه در مزارع

۴٫                  آموزش به مردم در مورد دفع صحیح مدفوع وضد عفونی کردن توالتهای آلوده

۵٫                  نظارت بر تهیه و توزیع گوشت در کشتارگاهها و قصابیها

۶٫                  آموزش در مورد اجتناب از خوردن گوشت گاو و یا شتر بصورت خام یا نیم پز

۱٫                   پیگیری بیماران شناخته شده تحت درمان

تنیا سولیوم یا کرم کدوی مسلح یا تنیای خوک
کرم بالغ تنیاسولیوم به طول ۲-۴ متروو در زمان رشد کامل ۸۰۰-۱۰۰۰ تند داردسر آن دارای چهار بادکش و یک برآمدگی است در اطراف این برآمدگی تعداد قلاب به شکل شمشیر کوچک وجود دارد که دلیل نامگذاری آن بنام کرم کدوی مسلح است . دوره زندگی آن طولانی و بیشتر از ۲۵ سال می باشد.تنیازیس در اثررشد تنیاسولیوم در روده کوچک انسان بوجود می آید .تنیازیس ایجاد شده در اثر کرم کدوی مسلح هر چه زودتر باید درمان شود ، چون امکان خود آلایش انسان با تخم این انگل وجود دارد و در نتیجه خطر ابتلای با فرم نوزادی آن وجود دارد . میزبان واسط آن خوک و خرسهای وحشی هستند. انسان تنها میزبان اصلی می باشد.

 سیر تکاملی – تخم ها که بوسیله میزبان اصلی دفع می شوند باغذا یا آب توسط میزبان واسط خورده میشود، تخم ها باز شده وجنین ۶ قلابه ازپوشش خود بیرون می آیدکه دیواره روده را سوراخ کرده وارد عردق خونی گشته و از این طریق به عضلات مختلف بدن حیوان حمل می شود و در مدت ۶۰ – ۷۰ روز تبدیل به سیسی سرکوسمی شود،سیتی سرکوس موجود در گوشت خام یا نپخته بوسیلهانسان خورده می شود و در روده کوچک تبدیل به کرم بالغ می  شود.

علائم بالینی – درد ناحیه بالای شکم ،عصبانیت، سرگیجه،تهوع،کاهش اشتها یا افزایش اشتها،دل درد در ناحیه آپاندیس به علت ورودبندکرم یا تخم در مجرای آپاندیس.

راههای انتقال  ۱ – خوردن گوشت نیم پخته ی خوک که دارای سیتی سرکوس سلولر می باشد .۲ – خوردن سبزی،آب ،و غذاهای آلوده به تخم تنیا سولیوم .

تشخیص : آزمایش مدفوع و مشاهده تخم انگل  .

درمان : درمان توسط نیکلوزامید می باشدوباید به فاصله ۳ – ۲ ساعت بعد از درمان مسهل نمکی جهت تسریع در خروج کرم از بدن تجویزشود
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


depforce ingredients
شنبه 1 اردیبهشت 1397 03:15 ق.ظ
I thionk tis iss one of the mos vital info ffor me.
Andd i am happy reading youir article. However want too remark on feww normal things,
Thee website tasste is ideal, thee articles iss eally nihe : D.
Good process, cheers
Buy cialis online
شنبه 18 فروردین 1397 11:27 ب.ظ

Beneficial data. Cheers!
tadalafil 20 mg cialis for bph cialis cipla best buy when will generic cialis be available tadalafil 20mg cialis venta a domicilio cuanto cuesta cialis yaho cialis 100mg suppliers order generic cialis online chinese cialis 50 mg
Cialis prices
جمعه 3 فروردین 1397 02:05 ق.ظ

Very well expressed without a doubt. !
prix cialis once a da cialis 50 mg soft tab click here cialis daily uk cialis kaufen cialis with 2 days delivery how to purchase cialis on line cialis cipla best buy safe site to buy cialis online cialis para que sirve generic cialis at walmart
livejasmin credit generator for android
جمعه 4 اسفند 1396 02:00 ق.ظ
از صفحات وب مختلف بازدید کردم اما ویژگی صوتی برای آهنگ های صوتی موجود در این صفحه وب بود
حقیقتا افسانه است
dispensary
پنجشنبه 3 اسفند 1396 07:56 ب.ظ
روش بسیار خوبی برای گفتن، و قطعه گنجانده از نوشتن برای به دست آوردن اطلاعات در مورد موضوع ارائه من، که من می خواهم به ارائه
در کالج
dungeon monsters cheats
پنجشنبه 28 دی 1396 12:50 ق.ظ
هر کس دوست دارد آنچه شما بچه ها معمولا بیش از حد. این نوع از
کار هوشمندانه و پوشش! بچه ها کارهای خوبی را انجام می دهند. من شما را به وبلاگ خود دعوت کرده ام.
free gems clash royale
پنجشنبه 16 آذر 1396 06:43 ب.ظ
برادر من توصیه کرد که من این وبلاگ را دوست دارم. او کاملا درست بود.
این پست واقعا روزم را ساخت. شما نمیتوانید تصور کنید که چقدر زمان برای این اطلاعات صرف شده است.
با تشکر!
imvu cheats
پنجشنبه 9 آذر 1396 07:30 ب.ظ
برادر من توصیه کرد که من این وبلاگ را دوست دارم او یک بار بود
کاملا درست. این ارسال واقعا روزم را ساخت. شما نمیتوانید به راحتی در نظر بگیرید
وقت زیادی برای این اطلاعات صرف کرده بودم! ممنون
شما!
free Nintendo Switch
سه شنبه 7 آذر 1396 09:46 ب.ظ
وای، این چیزی است که من دنبال آن بودم، چه مواد! اینجا اینجا هست
این صفحه وب، با تشکر از مدیر این سایت.
best supplement insurance plans
چهارشنبه 10 آبان 1396 11:29 ب.ظ
سلام وب سایت عالی وجود دارد! آیا در حال اجرای یک وبلاگ مشابه این است؟
یک مقدار زیادی از کار؟ من هیچ کدام در زمینه برنامه نویسی هیچ تخصص ندارم، اما امیدوار بودم وبلاگم را به زودی شروع کنم. به هر حال، اگر شما هر ایده ای یا راهنمایی برای جدید دارید
صاحبان وبلاگ لطفا به اشتراک بگذارید. من می دانم این موضوع خاموش است، اما من فقط باید بپرسم.
کودوس!
real psychic readings
دوشنبه 8 آبان 1396 03:11 ق.ظ
هیا! من متوجه شدم این نوع از موضوع است اما
من نیاز داشتم بپرسم آیا یک وبسایت معتبر وجود دارد؟
مثل شما نیاز به یک مقدار مقدار زیادی کار؟

من کاملا به وبلاگ نویسی تازه دارم اما نوشتن می کنم
در دفتر خاطرات من روزانه. من می خواهم یک وبلاگ بنویسم تا بتوانم تجربه و افکار خودم را به اشتراک بگذارم
آنلاین. لطفا به من اطلاع دهید اگر شما هر گونه ایده ای دارید یا
راهنمایی برای صاحبان وبلاگ نویس مشتاق جدید. قدردانی آن
local std testing
دوشنبه 8 آبان 1396 03:02 ق.ظ
اگر میخواهید دانش خود را رشد دهید، فقط بازدید از این وب سایت را ادامه دهید و به روزرسانی شود
با جدیدترین به روز رسانی اخبار ارسال شده در اینجا.
myfreecam token generator
شنبه 29 مهر 1396 06:03 ب.ظ
سلام، من می خواهم برای این صفحه وب برای دریافت داغترین به روز رسانی اشتراک، پس کجا می توانم آن را انجام دهید لطفا کمک کنید.
real psychics
چهارشنبه 19 مهر 1396 08:10 ب.ظ
سلام من می دانم این موضوع خالی است، اما اگر می دانستم تعجب می کردم
از هر گونه ویجت من می توانم به وبلاگ من اضافه کنم که به صورت خودکار جدیدترین تگ های من است
به روز رسانی توییتر من به دنبال یک پلاگین هستم
این برای مدت زمان زیادی است و امیدوار بود شاید شما داشته باشید
برخی از تجربه با چیزی شبیه به این. لطفا به من اطلاع دهید اگر به هر چیزی برسید.
من واقعا از وبلاگ شما خوشم می آید و منتظر به روز رسانی های جدید خواهم بود.
cheap telephone psychics
یکشنبه 19 شهریور 1396 12:44 ب.ظ
قطعا یک معامله بزرگ برای یادگیری در مورد این موضوع وجود دارد.
من تمام امتیازاتی که شما ساخته ام را دوست دارم
std testing near me
یکشنبه 19 شهریور 1396 08:12 ق.ظ
سلام! من می توانستم سوگند یاد کنم از این سایت بازدید کردم اما قبل از رفتن به بسیاری از پست ها
متوجه شدم این برای من تازه است. به هر حال، من مطمئنا خوشحالم که بر آن برخورد کردم و من آن را به عنوان کتاب یادآوری می کنم و اغلب به بررسی آن خواهم پرداخت.
cheap psychic readings
یکشنبه 19 شهریور 1396 07:38 ق.ظ
سلام! من مدت هاست که وب سایت شما را دنبال کرده ام و در نهایت شجاعت را دریافت کردم
برای رفتن به جلو و به شما فریاد از هافمن تگزاس!
فقط می خواستم به شما بگویم که شغل خوب را نگه دارید!
psychic phone reading
شنبه 18 شهریور 1396 11:13 ب.ظ
تمام وقت من خواندن مقالات کوچک و یا بررسی های که به خوبی آنها را روشن انگیزه،
و این نیز با این پاراگراف اتفاق می افتد
که من در حال خواندن در حال حاضر.
anonymous std testing
شنبه 18 شهریور 1396 08:57 ب.ظ
سپاس به خاطر این نوشتن. در واقع یک بار بود
حساب کاربری سرگرمی آن. نگاهی به پیشرفت به مراتب راحت تر از شما اضافه کنید!
در هر صورت، ما چطور می توانیم این مکتابات را نگه داریم؟
std screening
جمعه 17 شهریور 1396 02:03 ق.ظ
Howdy فقط می خواست به شما یک سر کوتاه و اجازه بدهید
شما می دانید چندین تصویر به درستی بارگیری نمی شوند. مطمئن نیستم
چرا، اما من فکر می کنم یک موضوع اتصال است. من آن را در دو مرورگر وب مختلف آزمایش کرده ام و هر دو نتایج مشابهی را نشان می دهند.
chaturbate hack free
پنجشنبه 12 مرداد 1396 08:43 ب.ظ
Hi there! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
I'm kinda paranoid about losing everything
I've worked hard on. Any suggestions?
https://gaylaamis.jimdo.com
دوشنبه 9 مرداد 1396 02:37 ق.ظ
Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading?

I'm trying to figure out if its a problem on my end or if it's the blog.
Any responses would be greatly appreciated.
Suzanne
جمعه 16 تیر 1396 06:46 ب.ظ
Admiring the dedication you put into your website and in depth information you offer.
It's good to come across a blog every once in a while that isn't the same outdated
rehashed information. Wonderful read! I've bookmarked your site and I'm adding your RSS
feeds to my Google account.
Maynard
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 07:44 ق.ظ
Very nice post. I just stumbled upon your
weblog and wished to say that I have truly enjoyed browsing your
blog posts. After all I will be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!
BHW
جمعه 1 اردیبهشت 1396 12:03 ق.ظ
Great items from you, man. I have take note your stuff
previous to and you're just too magnificent. I actually
like what you've received right here, certainly like what you are stating and the way by which you
assert it. You are making it entertaining and you continue to
care for to keep it sensible. I can not wait to learn far more
from you. This is really a tremendous site.
فاطمه اکبری
دوشنبه 15 آبان 1391 07:53 ب.ظ
مطالب خیلی خوب بود ولی کرم عکس زیر میکروسکوپی بارنگ امیزیهای متفاوت وهم چنین تخم وبندهای نارس و رسیده وبارورهم عکس داشته باشه بهتره //ممنونم
امیر
جمعه 7 بهمن 1390 08:50 ب.ظ
داداش این عکسا رو بیشتر کنین مطمین جذاب تر میشه یعنی کلی بگم عکس خیلیکم داره
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر